PODĽA ČOHO SI VYBRAŤ ALARM DO DOMU

newsimage

Ak ste si konečne splnili sen a postavili alebo kúpili svoj nový dom, je dobré, aby bol kompletne v bezpečí. A ako to zariadiť, ak nie prostredníctvom alarmu. Na inštaláciu alarmových rozvodov je dobré myslieť už počas stavby, prípadne sa obzrieť po dome, ktorý má alarm už nainštalovaný. Lenže – bezpečnostný systém, to nie sú len senzory a kamery. Dnes vám poradíme, podľa čoho si vybrať alarm do vášho domu.

Kto sa má vyznať v džungli nových systémov?

Áno, uznávame, niekedy môže byť naozaj náročné vybrať si technológiu, ktorá bude presne pasovať vašim potrebám. Je totiž dôležité sa pozerať hneď na viacero faktorov. Môžete staviť na tradičné systémy, niektoré z riešení, ktoré poskytujú novodobé startupy.Napríklad domáce bezpečnostné systémy sú tu s nami už poriadne dlho – od roku 1969 (ak nepočítame psov). Ten prvý sa pritom skladal z uzavretého televízneho okruhu, dverí ovládaných na diaľku a obojsmernej komunikácie. Vyvinula ho pritom Marie Van Brittan Brown. Na trhu sú dnes stovky možností – od domácich setov až po vstavané systémy.

Prečo by ste si mali vybrať bezpečnostný systém s prijímačom GSM signálu?

Keďže na trhu je veľa možností, odporúčame vybrať si taký systém, ktorý umožňuje bezdrôtové spojenie aj prostredníctvom mobilných sietí GSM (v prípade internetu LTE). Ak teda ostane dom bez elektrickej energie, vy budete pokrytí – systém bude komunikovať GSM signálom. Každý rok sa iba v USA stane viac ako 1,5 milióna vlámačiek. Podľa štatistík sú domy bez alarmov až o 300 % náchylnejšie ku vlámačke.

Zvoľte systém s intuitívnym ovládaním

Kedysi museli byť ovládacie panely alarmov iba škaredé biele škatule. Dnes už však na stene môžete mať krásny ovládací, akoby tablet, na ktorý bude radosť sa pozerať. Dnešné bezpečnostné systémy sú naozaj vyspelé. Ak si do vášho domu zaobstaráte inteligentnú elektroinštaláciu, aj váš alarm bude fungovať inteligentne. Jeho súčasťou sú rôzne senzory, ktoré vás priamo na váš telefón informujú o aktivitách, ktoré sa dejú vo vašom dome. Senzory sú nainštalované takmer všade. Vďaka tomu vás môžu informovať o každom otvorení alebo zatvorení dverí, čo využijete nielen kvôli prípadným zlodejom, ale aj vašim ratolestiam. Bezpečnostné systémy môžu sledovať aj hladinu oxidu uhoľnatého vo vašom priestore. Jednoducho: môžu sa stať všemocnými kontrolórmi domácnosti alebo kancelárie.

Ako si vybrať alarm pre vaše potreby?

Bezpečnostné systémy majú, najmä, ak ich kombinujete s inteligentnou elektroinštaláciou, množstvo súčastí. Niekto totiž chce mať svoj dom naozaj nepriestrelne chránený, niekomu zase môžu stačiť kamery a senzory. Preto s dodávateľom bezpečnostného systému konzultujte jednotlivé súčasti. Čím bude váš alarm jednoduchší, tým bude aj lacnejší

Máte zvieratá? Existuje alarm aj pre vás

Niektoré bezpečnostné systémy majú aj špeciálne funkcie na zohľadnenie zvierat v domácnosti. Alarm tak nezačne hlásiť neželaný pohyb, ak zaznamená domáce zvieratko. Okrem toho, iné modely zase majú integrované pomocné tlačidlá. Tie sa hodia napr. v prípade, ak bývate so staršími ľuďmi, ktorým môže poľahky prísť zle.

Chcete 100 % bezpečnosť?

Alarm môže byť napojený aj na pulty centrálnej ochrany. To vám zabezpečuje ďalšiu vrstvu ochrany. V prípade, že alarm zaznamená neželaný pohyb, notifikáciu zašle nielen vám do mobilného telefónu, ale aj súkromnej bezpečnostnej službe. Vďaka tomu je vaša bezpečnosť ešte vyššia.