INTELIGENTNÁ ELEKTROINŠTALÁCIA ŠETRÍ ENERGIE A ČAS

newsimage

Inteligentná elektroinštalácia je trendom poslednej doby. Niet sa čomu čudovať: je prospešná hneď z niekoľkých hľadísk. Okrem toho, že z vášho domu dokáže spraviť miesto 21. storočia, v ktorom všetko funguje automaticky a efektívne (v angličtine na to majú perfektný výraz seamlessly). Inteligentne sa totiž dá ovládať takmer každá súčasť domu. Prinesie vám to nielen komfort, pohodlie, inovácie, ale dokonca aj ušetríte.

Inteligentné kúrenie spoľahlivo šetrí

Inteligentné riadenie vykurovania vo vašom dome alebo v kancelárskej budove dokáže priam divy. Bežné kúrenie sa totiž spolieha iba na termostaty, prípadne na teplomerové senzory. Inteligentná isštalácia však vykonáva práce viac. Ukážeme si to na príklade: dom má 6 izieb, z toho tri sú na východnej a tri na západnej strane.

Doobeda vám slnko svieti do východnej strany, pričom práve tá je aktuálne viac vyhriata. Kúrenie sa teda v týchto miestnostiach utlmí, pričom ostáva výraznejšie aktívne iba na západnej strane. Poobede sa táto situácia otočí, aby ste aj vo východne orientovaných izbách mali príjemne teplo. Podobná situácia, avšak v opačnom garde, nastupuje v lete prostredníctvom klimatizácie.

Vypínanie svetiel dokáže ušetri desiatky až stovky eur ročne

V závislosti na tom, koľko svietidiel vo svojom dome alebo v kancelárskej budove máte, dokážete ušetriť značné prostriedky. Inteligentná elektroinštalácia totiž umne prepája celú sieť svietidiel a senzorov. Vďaka senzorom pohybu sa osvetlenie v reálnom čase prispôsobuje tomu, v ktorých častiach domu alebo budovy sa nachádzate. To však nie je všetko! Ak stavíte na inteligentnú elektroinštaláciu, zistíte, že mnoho z nich dokáže aj stlmovať svetlo. Všetky atribúty si môžete vopred nastaviť tak, aby sa elektroinštalácia starala o osvetlenie tak, ako si to budete želať.

Ušetríte na záhrade aj pri žalúziách

Závlaha a osvetlenie v záhrade vie s rozpočtom tiež spraviť divy! Ak sa o rozdeľovanie a spúšťanie závlahy bude starať inteligentný systém, máte o šetrenie postarané. Moderné systémy totiž sledujú množstvo zrážok. Vďaka tomu stopercentne vedia určiť, kedy majú závlahu spustiť. Podobne je to aj so záhradným osvetlením, ktoré sa spúšťa iba pri určitej intenzite svetla. Nehrozí tak, že by svietili aj cez deň. Žalúzie sa pri domoch vybavených inteligentnou elektroinštaláciou nastavujú samé, a to podľa sklonu slnka a teploty. Toto pomáha šetriť náklady významnou mierou, pretože mnohým ľuďom sa nechce niekoľkokrát denne žalúzie nastavovať.

Dobrou vidinou sú však aj nepriame ušetrené náklady

Okrem priamych nákladov, ktoré môžete ušetriť, treba spomenúť aj tie nepriame. Sem patrí napr. usporenie nákladov za strážnu službu. Ak máte pokročilý systém kamier a senzorov pohybu, nepotrebujete si platiť stále aktívnu strážnu službu. Všetko je totiž monitorované a môže byť napojené dokonca aj na pult centrálnej ochrany na polícii. Zabudnite aj na zbytočné platenie človeka, ktorý by vám strážil dom. Celý systém monitoringu domu a jeho okolia poľahky uvidíte na displeji vášho smartfónu alebo v notebooku. Môžete tak pokojne byť na služobnej ceste aj na opačnej strane sveta. Inteligentný vrátnik vám automaticky pošle notifikáciu, pričom uvidíte všetky detaily, vrátane videozáznamu alebo fotografie človeka stojaceho pri bráne.

Nezabúdajte však na ďaľšiu vec: ušetríte čas

Dôležitou komoditou úspešných ľudí je čas. Okrem ušetrenia cca 30 % finančných nákladov (v porovnaní s budovami s bežnou elektroinštaláciou) ušetríte aj cca 50 % času. Odpadne vám totiž nastavovanie takmer čohokoľvek. Buď budete môcť všetko nechať priamo na inteligentný systém, alebo ho najprv naučiť, ako chcete, aby sa správal. Neskôr tak nemusíte nič riešiť. A čo vy, ste pripravení ušetriť ešte viac ?