ČO VŠETKO DNES DOKÁŽU KAMEROVÉ SYSTÉMY

newsimage

Kamerový systém je v dnešnej dobe jednou zo základných súčastí zabezpečovacieho systému na ochranu rodiny, firmy alebo majetku. Kamerové systémy sú akousi zárukou toho, že čokoľvek alebo ktokoľvek, kto naruší vašu bezpečnosť, bude natočený na videozáznam. Ten môže slúžiť nielen na identifikáciu páchateľov, ale aj na ich odstrašenie, prípadne ako dôkazový materiál pre poisťovňu.

Kamerový systém je v prvom rade prevencia

Okrem toho, že kamery slúžia aj ako akýsi „repelent“ na zlodejov, pomôžu vám v priebehu pár sekúnd zistiť, kto alebo čo urobilo akýkoľvek zvláštny zvuk, ktorý sa z vášho domu alebo z jeho okolia ozval, prípadne aj kto stojí pred dverami ešte predtým, než ich otvoríte. Okrem toho vám dajú aj dôležitú časovú výhodu – ihneď pri prvom zachytení narušenia môžete okamžite volať príslušné bezpečnostné zložky a nečakať, kým sa napr. vláme do domu.

Čo všetko môžu snímať kamerové systémy?

Všetko závisí od vašich možností – či už finančných alebo priestorových. Kamery môžu snímať naozaj takmer čokoľvek. Od garážovej brány, cez vstupné dvere, vstupy so zlým prístupom (skladové dvere a okná), až po monitoring strechy.

Dnešné moderné kamerové systémy dokážu byť napojené na pult centrálnej ochrany, ktorý sa dá objednať na rôzne dlhé obdobia. Okrem toho môžu byť aj prepojené s vaším bezpečnostným systémom, s ktorým tak dokážu spolupracovať a vzájomne sa informovať. Toto je spojené najmä s inteligentnou elektroinštaláciou, ktorá dokáže poprepájať množstvo systémov.

Aký je rozdiel medzi interiérovými a exteriérovými kamerami?

Kamery určené na ochranu vonkajšieho prostredia majú väčšinou kvalitnejšiu šošovku so širším záberom, aby dokázali obsiahnuť čo najväčší uhol. Naopak, kamery do interiéru, majú záber menší, ale zase sú schopné obsiahnuť aj ten najmenší detail.

Užite si 21. storočie s kamerami naplno

Dnešná doba nám však dovoľuje fungovať nielen „starým“ spôsobom – môžeme využiť služby kamier napojených priamo na web. Tie sú dnes tak inteligentné, že všetok obsah, ktorý nahrávajú, automaticky zmenšujú a konvertujú do typu súboru vhodného na prenášanie priamo do vášho mobilu alebo tabletu. V skratke povedané, aj z dovolenky si môžete ľahko pozrieť, čo práve vidia vaše kamery.

Aké typy kamier na trhu nájdete?

Takmer akékoľvek. V minulosti boli ľudia odkázaní iba na čiernobiele kamery, ktoré neposkytovali zrovna dokonalý obraz. Výhody farebných kamier sú jednoznačné – tváre môžete páchateľa identifikovať aj vďaka farbe jeho oblečenia, typu jeho obuvi a ďalších parametrov ako je farba vlasov a pleti, a mnoho iného.

Vyberať si môžete aj medzi kamerami so širokouhlým záberom – vzdialenosť, ktorú jedna kamera obsiahne, je razom väčšia. Ak využijete tieto kamery, bude vám ich stačiť menej, pretože obsiahnu viac priestoru.

Dnes sú kamery odolné voči poškodeniu, počasiu, aj zlodejom

Maličké snímače a extra výkonné mini-procesory sa starajú aj o to, že kamera môže byť veľmi malá, čo sťažuje jej identifikáciu páchateľom. Kamerové systémy môžu teda byť veľké a viditeľné (slúžia aj na odstrašenie narušiteľov), ale aj schované v hodinách, kvetinách, porastoch alebo v kameňoch.

Tieto kamery častokrát poskytujú aj infračervené nočné videnie, čo zlepšuje neskoršiu identifikáciu. Kamery by mali byť aj chránené proti poveternostným podmienkam, ako je silný vietor alebo mráz. Niektoré modely majú šošovku krytú krytkou, ktorá jej umožňuje zostať čistou a priehľadnou aj v naozaj zlom počasí. Niektoré kamery ponúkajú aj zoom, ide však už o náročnejšie modely, ktoré vyniknú aj vyššou cenou.

Nech si zvolíte akýkoľvek kamerový systém, najlepšie bude fungovať v harmónii s inteligentnou elektroinštaláciou a ďalšími inteligentnými systémami. Na toto myslite ešte pri stavbe domu!